280

Dünyanın ilk futbol klübü

Dünyanın ilk futbol klübü, 24 Ekim 1857’de ilk sekreteri ve takım kaptanı olan William Prest ve Nathaniel Creswick tarafından kurulan Sheffield F.C’dir.

ilkler
Dünyanın ilk futbol klübü

Herkes için geçerli bir kurallar dizisi olan ‘evrensel’ bir futbol oyunu yaratma arzusu ile bir grup insan, 26 Ekim 1863’te Londra’daki Great Queen Caddesi’ndeki Freemason‘un Tavernasında toplandılar ve Futbol Birliği’ni kurdular ve altı hafta boyunca, FIFA’nın dünya yönetim organı olduğu futbol kuralları dernek futbolu olarak bilinen ilk Yasaları hazırladılar.

Ancak, Futbol Federasyonu’nun oluşturulmasına ve futbol çağında Viktorya dönemlerinde sıkça bahsedildiği gibi futbol ya da futbol oyununa yol açan ve şimdi yaygın olarak sadece futbol olarak bilinen etkenler nelerdi? İşte burada Sheffield Futbol Kulübü devreye giriyor. Bu insanları Freemasons Tavern‘deki tarihi toplantıya katılmaya iten bir dizi kritik faktör vardı ve listenin en üstünde, tüm bu insanların futbol kulüplerine ait oldukları gerçeği vardı.
 
Kulüpler futbolda çok yeni bir fenomendi ve bu kulüplerin birbirleriyle oynayabilmeleri için belirli kurallar koymaları zorunluydu. Bu kulüplerin prototipi, dernek futbolu oynamaya devam edecek olan ilk kulüp olan ve 1857’de kurulan en eski dernek futbol kulübü Sheffield Futbol Kulübü‘ydü. Bu futbol kulübü Bugün hala varlığını sürdürmektedir.

Bir cevap yazın